5 przyczyn zwiększających ryzyko zawału serca

5 przyczyn zwiększających ryzyko zawału serca

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, choroby układu krążenia w dalszym ciągu są główną przyczyną zgonów w Polsce z wynikiem 46 proc. Schorzenia te bardzo często kończą się zawałem serca.

Jakie są główne przyczyny zawału i co należy o nich wiedzieć?

Wysoki cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi jest chyba najczęściej poruszaną kwestią w kontekście szkodliwego działania na układ sercowo-naczyniowy. Nieprzypadkowo. Długotrwały, wysoki poziom tej frakcji lipoprotein w organizmie prowadzi do miażdżycy, w wyniku której ściany naczyń tętniczych tracą swą elastyczność wskutek zwapnienia.

Dodatkowo, odkładające się złogi sukcesywnie zmniejszają światło tętnic, utrudniając substancjom odżywczym, rozpuszczonym w krwi, dotarcie do najważniejszych narządów. Jeśli zwapnieniu ulegną naczynia zaopatrujące serce, tak zwane naczynia wieńcowe, mamy do czynienia z niedotlenieniem mięśnia sercowego. Taki stan natomiast może prowadzić  do jego martwicy, czyli do zawału – jest to zjawisko nieodwracalne.

Stres

Jedno jest pewne – w dzisiejszych czasach nie możemy całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia. Jednak jego nadmiar może mieć szkodliwy dla nas skutek. Dlaczego? Kiepska kondycja psychiczna, spowodowana stresem, wymusza np. palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, czy nieregularne odżywianie. Poza tym, długotrwały stres powoduje zwiększenie zdolności płytek krwi do tworzenia zakrzepów, a także zmniejsza wewnętrzne mechanizmy obronne organizmu chroniące przed ich powstawaniem.

Medycynie znane jest również oddziaływanie stresu na układ hormonalny – pod jego wpływem wydzielane są substancje (adrenalina, kortyzol), które zwiększają ciśnienie tętnicze. Przez to serce stale pracuje pod dużym obciążeniem, potrzebując więcej tlenu.

Polecany artykuł do czytania: 5 przyczyn zwiększających ryzyko zawału serca

Palenie tytoniu

Palenie tytoniu należy do trzech najsilniejszych i potencjalnie odwracalnych czynników ryzyka wystąpienia jawnej klinicznie choroby niedokrwiennej serca.  Szkodliwy wpływ tego czynnika na serce został dość dobrze poznany. Przede wszystkim, zawarta w papierosach nikotyna przyspiesza tętno, zwiększa ciśnienie tętnicze i zapotrzebowanie serca na tlen. Równocześnie, obecny w dymie papierosowym tlenek węgla upośledza zdolność przenoszenia tego życiodajnego gazu do tkanek. Efekt – szybciej pracujące serce dostaje mniej tlenu.

Optima Cardio

Skłonności rodzinne

Warto wiedzieć, że przypadki zawałów serca w rodzinie zwiększają ryzyko jego wystąpienia wśród potomków. Dzisiaj już wiemy, że skłonność do zawału można odziedziczyć, jednak martwica mięśnia sercowego to wcale nie wyrok – zdrowy tryb życia może skutecznie obronić przed pojawieniem się choroby niedokrwiennej. Aby jednak uzyskać całkowitą pewność, warto poddać się serii kompleksowych badań. Obejmują one m.in. pomiar poziomu cholesterolu we krwi, ale również obecność markerów ryzyka zawałowego.

Czytaj również: Żywność funkcjonalna a nasze geny

Nadwaga i otyłość

Przeprowadzone przez British Heart Foundation badania mówią, że sama otyłość może prowadzić do wystąpienia śmiertelnego zawału serca. Mechanizm tego zjawiska nie jest jeszcze do końca poznany, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że otyłość jest przyczyną chronicznych procesów zapalnych w organizmie, napędzających zmiany miażdżycowe.


– www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1638097