Czy jedno jabłko dziennie może uchronić od choroby?

Czy jedno jabłko dziennie może uchronić od choroby?

„Polska jabłkiem stoi..” Nasz kraj od ponad 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem produkcji tych smacznych owoców.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy naszego kraju chętnie sięgają po jabłka w przeróżnych odmianach i pod różną postacią, m.in. soków , konfitur, przecierów i innych owocowych przetworów. 

Jedno jabłko dziennie

Popularne za granicą, ale i również w naszym kraju powiedzenie mówi, że spożycie jednego jabłka dziennie pozwoli nam utrzymać się z dala od gabinetu lekarskiego. O ile zdrowy rozsądek podpowiada, że w naszym życiu mamy do czynienia z tak dużą liczbą niekorzystnych czynników, że jedno jabłko to po prostu za mało, o tyle regularne spożycie tego owocu może naprawdę poprawić stan naszego zdrowia.

Tę kwestię na warsztat postanowili wziąć naukowcy z Oxfordu, działający w British Heart Foundation Health Promotion Research Group. Według przeprowadzonych przez nich badań, aż 2/3 dorosłych przyznało się, że nie spożywają oni w ciągu dnia pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw. Jak wynika z końcowych wniosków naukowców, gdyby osoby dorosłe niezależnie od wieku, włączyły do zdrowej diety dodatkową porcję owoców lub warzyw, co roku można byłoby uniknąć 11 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Dlaczego warto jeść jabłka?

Przede wszystkim, jabłka pomagają walczyć z nadmiarem cholesterolu, ponieważ same w ogóle go nie zawierają. Poza tym, jabłko dostarcza duże ilości wartościowego błonnika, który nie tylko syci, ale również blokuje wchłanianie lipoprotein pokarmowych w jelicie.  Poza tym, pektyny zawarte w tych owocach przyczyniają się do neutralizowania kwasów żółciowych.

Poza tym, jabłka są również bogatym źródłem flawonoidów, będących silnymi przeciwutleniaczami. Związki te wyłapują wolne rodniki,  z działaniem których wiąże się powstawanie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Oprócz tego, szkodliwa działalność wolnych rodników obejmuje również przyspieszone starzenie się komórek, co jest chyba najbardziej widoczne na skórze. Pojawiają się wówczas zmarszczki mimiczne, przebarwienia oraz miejsca o zmniejszonej elastyczności, wyglądające dość nieestetycznie.

Zwiększone spożycie jabłek jest również korzystne z punktu widzenia układu odpornościowego. W 100 gramach tego owocu znajdziemy 8 mg witaminy C, jednak taka ilość nie wydaje się zbyt duża na tle np. malin, jagód czy papryki. Jabłka zawierają jednak jeszcze cynk – pierwiastek usprawniający pracę limfocytów T, będących jednymi z głównych „strażników” naszego organizmu.

Polecamy artykuł do czytania: Produkty są przyjazne sercu. Poznaj składniki zdrowej diety dla serca!
Optima Witamina D+K

Kto powinien jeść jabłka?

Przede wszystkim osoby, które są najbardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, a więc ludzie po 50. roku życia. Według oxfordzkich naukowców, gdyby 7 na 10 osób po pięćdziesiątce regularnie jadło jabłka, każdego roku można byłoby uniknąć od 8500-9400 przypadków zgonów.Zważając na jednostkową wartość życia ludzkiego, taka liczba jest przeogromna.

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.