Dlaczego kobiety po menopauzie mają większe ryzyko chorób serca?

Dlaczego kobiety po menopauzie mają większe ryzyko chorób serca?

Wygaśnięcie czynności jajników jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Ostatnie krwawienie miesiączkowe kończy okres rozrodczy kobiety, czego skutkiem są poważne zmiany w gospodarce hormonalnej. Ale czy mają one realny wpływ na ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego?

Kiedy dochodzi do menopauzy?

Średnia wieku kobiet, u których nastąpiło przekwitanie, mieści się w przedziale średnio od 48 do 52 lat. Warto jednak wiedzieć, że w dzisiejszym świecie wiek ten stopniowo się obniża u niektórych pań – wykazano tutaj szkodliwy wpływ długotrwałego palenia papierosów. Przedwczesny wiek menopauzalny może towarzyszyć wielu groźnym chorobom, takim jak nowotwory, a także w wyniku leczenia takowych.

Do chorób które jeszcze mogą wywołać przedwczesną menopauzę, należą zaburzenia układu immunologicznego, choroby tarczycy oraz cukrzyca.

Czy menopauza ma wpływ na zachorowalność?

Uważa się, że późniejsze wystąpienie menopauzy znacznie opóźnia ewentualne wystąpienie ryzyka zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego. Z każdym rokiem ryzyko to zmniejsza się o około 2 procent. Oznacza to, że 40-letnia kobieta ma blisko 20-proc. większe ryzyko zachorowania na serce, aniżeli kobieta 10 lat starsza.

Polecamy do czytania: Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmierzeniu poziomu cholesterolu?
Optima Omega 3

Dlaczego tak się dzieje?

Koniec aktywności rozrodczej jajników bardzo ściśle wiąże się z ograniczeniem ich aktywności hormonalnej. Zmniejszenie ilości wydzielanych estrogenów wpływa na podwyższenie stężenia cholesterolu LDL we krwi, cholesterolu całkowitego, a także trójglicerydów. Złogi nadmiaru cholesterolu odkładają się na wewnętrznej ścianie naczyń krwionośnych, co stopniowo zamyka ich światło i potęguje ryzyko zatoru.

Poza tym, menopauza wpływa również na metabolizm glukozy. Narasta tzw. odporność na insulinę, która może zwiększać ryzyko i częstość zawałów serca, ale również być początkiem poważnych schorzeń metabolicznych, np. cukrzycy.

W okresie pomenopauzalnym występuje także upośledzenie mechanizmów rozpuszczania skrzeplin, co jest wynikiem zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami biorącymi udział w procesie krzepnięcia i w procesie upłynniania skrzepliny.

Inną kwestią, która również dotyczy kondycji serca, jest aktywność fizyczna. U wielu kobiet, wygasanie czynności jajników jest dość uciążliwe i powoduje np. potliwość, uderzenia gorąca, bolesne miesiączkowanie lub bezsenność. Wszystko to ma wpływ na poziom zmęczenia kobiety i w większości przypadków prowadzi do zaniechania aktywności fizycznej na rzecz biernego odpoczynku, co również ma niekorzystny wpływ na kondycję serca.

Regularne badania to podstawa

Jak w przypadku chorób serca spowodowanych innymi czynnikami, najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Warto przede wszystkim często wykonywać kontrolne badanie poziomu cholesterolu we krwi oraz codziennie mierzyć ciśnienie tętnicze.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy szybko skonsultować się z lekarzem pamiętając, że czas odgrywa dużą rolę w procesie rozwoju chorób serca – im wcześniej zostaną wykryte, tym skuteczniej można je leczyć.

Oprócz tego warto pamiętać o nadrzędnych zasadach zdrowego odżywiania, unikaniu wszelkich nałogów oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Zdrowy tryb życia z całą pewnością pomoże uniknąć chorób serca kobietom po menopauzie.