Jaka jest twoja idealna waga – kalkulator

Jaka jest twoja idealna waga – kalkulator

Każdy z nas jest ciekawy, ile wynosi jego idealna waga. Dzięki poniższemu kalkulatorowi dowiesz się, jaka powinna wyglądać twoja idealna waga, w zależności od twojego wzrostu – według wzoru Broca.

Pamiętaj, że zakresy wagi prawidłowej są nieco szersze: możesz ważyć kilka kilo więcej lub mniej, i nadal utrzymywać wagę w normie.

Jaka określić Twoją idealna wagę?

Użyj naszego kalkulatora idealnej wagi, aby sprawdzić swoją optymalną wagę. Wpisz w odpowiednim miejscu swój wzrost i zaznacz płeć, a następnie naciśnij przycisk „oblicz”. Jednak pamiętaj, że każdy z nas jest inny, mamy inne proporcję oraz inny stosunek zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ciele. Dlatego wynik kalkulatora, może służyć jedynie za wyznacznik orientacyjny. Do pełnej analizy potrzebujesz m.in informacji dotyczących: wieku, otyłości w twojej rodzinie, czy skłonności do podjadania.

Oblicz swoją idealną wagę => Kalkulator idealnej wagi

Jak obliczyć swoją idealną wagę?

Najbardziej znanym oraz najstarszym wzorem określającym prawidłową masę ciała jest wzór Broca. Wynik ustala się poprzez odjęcie od wzrostu (wyrażonego w centymetrach) liczby 100. Co obrazuje poniższy wzór:

WAGA NALEŻNA wg Broca = wzrost (w cm) – 100

Idealną wagę uzyskuje się przez odjęcie od wagi należnej 15% jej wartości dla kobiet (mnożymy przez 0,85) oraz 10% dla mężczyzn (mnożymy przez 0,9).


WAGA IDEALNA wg Broca: 

      (kobiety) = waga należna * 0,85

(mężczyźni) = waga należna * 0,9

Używając przekształcenia niniejszego wzoru można także określić wagę dla danej osoby, która wskazuje na otyłość, bądź nadwagę. Nadwaga może rozpocząć się w momencie przewyższenia masy ciała o 10% wagi należnej, natomiast  otyłość wtedy kiedy waga należna przekroczy 20%.

NADWAGA wg Broca > waga należna * 1.1

   OTYŁOŚĆ wg Broca > waga należna * 1.2

Polecamy także do czytania: Wskaźnik masy ciała – BMI – Jak go obliczyć?

Ważna uwaga!

Przyjmuje się, że Wzór Broca jest miarodajny dla osób o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie większym niż 190 cm. Nie bierze pod uwagę wieku  i struktury kostnej mierzonej osoby.
Optima Cardio Potas +

Ogólne wskazówki

Należy pamiętać, że idealna waga nie powinna być wyznacznikiem, jedynie atrakcyjności, ale przede wszystkim ma ona służyć jako pomoc w utrzymaniu zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej na długie lata. Co więcej, idealna waga powinna opierać się na trwałej równowadze i zdrowej diecie dla serca. Jest to waga wyznaczająca naturalne poczucie zdrowia, szczęścia i zgrabnej sylwetki.

Podsumowując, jeżeli chcesz poznać idealną wagę dla Ciebie, użyj naszego kalkulatora. Jeśli potrzebujesz pomocy w zrzuceniu zbędnych kilogramów, skonsultuj się ze specjalistą, który udzieli Ci niezbędnych wskazówek, pomoże w ułożeniu właściwej diety oraz dostosuje odpowiednią formę aktywności fizycznej.

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.