Czy warto badać cholesterol u dziecka?

Czy warto badać cholesterol u dziecka?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta-oczywiście, że TAK. Hiperocholesterolemia jest problemem, który dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci w różnym wieku. Wczesne wykrycie tego zaburzenia może uchronić twoje dziecko przed poważnymi chorobami w przyszłości.

Czy u dzieci mogą wystąpić zaburzenia lipidowe?

Niestety wysoki poziom cholesterolu potrafi występować bardzo wcześnie. Zaobserwowano, że pierwsze blaszki miażdżycowe mogą odkładać się już w naczyniach dwuletnich maluszków, a u dzieci poniżej 10 roku życia może dochodzić do rozwoju miażdżycy.

Dlaczego warto wykonywać u dzieci badania lipidogramu?

Dzieci z zaburzeniami stężeń cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów, mają zwiększone ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych w życiu dorosłym. U takich osób znacznie częściej dochodzi do rozwoju nadciśnienia, cukrzycy czy zespołu metabolicznego, a choroby te jednoznacznie wpływają na jakość i długość życia.

Polecamy dodatkowo do czytania: Podwyższony cholesterol w ciąży – czym grozi?

Jakie są czynniki ryzyka?

Najważniejszymi czynnikami predysponującymi do występowania wysokiego poziomu cholesterolu jest otyłość i niezdrowy styl życia. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat ilość otyłych dzieci w wieku 6-10 lat wzrosła 5-krotnie. Spośród dzieci od 2 do 19 roku życia około 32 proc. ma nadwagę a 12 proc. z nich choruje na otyłość.

Ponadto w obecnych czasach dzieci dużo więcej czasu poświęcają na siedzenie przed komputerem lub telewizorem niż na uprawianiu sportu. Niestety my jako rodzice, możemy mieć wiele zastrzeżeń do siebie: dosładzanie czy dosalanie posiłków, żywienie się w fast-foodach, niedbałość w komponowaniu posiłków,  także istotnie wpływa na zły stan zdrowia naszych pociech.

Optima DHA

Czy tylko styl życia?

Istnieją także czynniki, na które niestety nie masz wpływu. U dzieci mogą występować pewne genetyczne uwarunkowania do występowania rodzinnej hipercholesterolemii. Ponadto niektóre choroby, jak np. niedoczynność tarczycy czy choroby wątroby, stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów), może  przekładać się na powstawanie zaburzeń gospodarki lipidowej.

Czytaj także: Czy dzieci mogą spożywać produkty funkcjonalne?

Normy lipidogramu u dzieci

Normy poziomu cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów dla dzieci przedstawiono w tabeli poniżej.

Wysoki poziom cholesterolu i co dalej?

Jeżeli u twojego dziecka badania wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm, nie załamuj się! Kluczową sprawą jest obniżenie masy ciała i wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia. Pamiętaj, że dieta twojego dziecka powinna być bardzo różnorodna i oparta na składnikach pomagających obniżać cholesterol, jak np. sterole roślinne. Wprowadzenie leków jest ostatecznością, po którą sięga się, jeśli inne metody zawiodą.