Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmierzeniu poziomu cholesterolu?

Kiedy powinniśmy pomyśleć o zmierzeniu poziomu cholesterolu?

Dobrze się czuję, jestem młody, nie mam nadwagi, więc wysoki cholesterol chyba mnie nie dotyczy? Kto spodziewa się pozytywnej odpowiedzi na to pytanie, może się poczuć rozczarowany – wysoki cholesterol zagraża wszystkim i każdy, komu zależy na zdrowiu, powinien regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.

Wiek nie chroni przed chorobami

Młody organizm lepiej radzi sobie z zagrożeniami, ale tylko do czasu. Szkodliwe nawyki, jakich nabieramy już w dzieciństwie (np. jedzenie dużych ilości słodyczy lub tłustych potraw), prędzej czy później dadzą o sobie znać, i to w najmniej oczekiwanym momencie. Tylko po co czekać na najgorsze? Przy każdym schorzeniu, a więc również przy chorobach układu krążenia, najważniejsza jest profilaktyka i reagowanie we wczesnych stadiach choroby. Utrzymywanie właściwego poziomu cholesterolu to podstawa w profilaktyce chorób serca i nawet bardzo młode osoby nie powinny tego lekceważyć.

Ponieważ nie da się stężenia cholesterolu oznaczyć na podstawie własnych odczuć, trzeba zrobić specjalistyczne badanie krwi (lipidogram). Wyniki badań muszą być przeanalizowane przez lekarza przy uwzględnieniu innych czynników ryzyka (wieku, płci, nadwagi, palenia papierosów, występowania chorób wieńcowych u innych członków rodziny, cukrzycy i innych chorób towarzyszących).

Czytaj także: Podwyższony cholesterol a choroby serca

Szczupli też chorują

Nadwaga sprzyja podwyższonemu cholesterolowi, ale wcale nie jest warunkiem koniecznym hipercholesterolemii. Szczupłe, ale prowadzące niezdrowy styl życia osoby mogą być zaskoczone stanem swoich tętnic i serca. O poziomie cholesterolu decyduje bowiem nie tylko kaloryczność posiłków, ale przede wszystkim ich skład. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez czerwonego mięsa, tłustych serów, słodyczy, koniecznie powinien wykonać lipidogram, pomimo prawidłowej masy ciała. To samo dotyczy palaczy (tytoń znacząco przyczynia się do tworzenia blaszek miażdżycowych) oraz osób prowadzących siedzący tryb życia (brak ruchu podwyższa stężenie złego i obniża stężenie dobrego cholesterolu), bez względu na wagę ciała i kondycję.
Optima Cardio

Grupy ryzyka pod szczególnym nadzorem

Badań na stężenie cholesterolu nie powinny unikać osoby zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka. Oprócz palaczy i osób z nadwagą do takiej grupy zaliczają się pacjenci po przebytym zawale lub udarze – częstość wykonywania lipidogramu określa lekarz prowadzący. Kobietom badania cholesterolu zaleca się w okresie pomenopauzalnym, mężczyznom – po 40-tych urodzinach.

Polecamy również do czytania: Zbyt wysoki poziom cholesterolu – co dalej?