Kołatanie serca – czy to zawsze coś groźnego?

Kołatanie serca: przyczyny, objawy

O nasze serce musimy dbać pod wieloma względami! Wiemy, że zarówno zdrowa dieta, jak i systematyczna aktywność jest ważna. Jak podkreślają specjaliści, nie mniejsze znaczenie mają także regularne badania, np. poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Zatem ważne jest również uważne obserwowanie siebie. Objawy, które powinny nas zaniepokoić: poczucie osłabienia, ból w okolicy mostka.

Mogą one bowiem świadczyć o zbliżającym się omdleniu lub zawale serca. A czy kołatanie serca to również powód do niepokoju? Na czym polega i czy powinno nas martwić?

Każdego dnia nasze serce wykonuje ogromną pracę, kurcząc się z częstością od 60 do 80 razy na minutę. Każdego dnia przetacza ogromne ilości krwi przez cały układ krążenia. To właśnie dzięki jego sprawnej pracy możliwe jest między innymi: dostarczenie cennych substancji odżywczych i tlenu do wszystkich komórek organizmu, wydalenie produktów ubocznych czy rozprowadzenie ciepła po całym naszym ciele.

Jak jednak dzieje się, że nasze serce pracuje tak nieustannie każdego dnia? Skąd ono wie, co ma robić? Okazuje się, że odpowiada za to węzeł zatokowy, który jest zlokalizowany w prawym przedsionku serca. To właśnie on jest odpowiedzialny za generowanie impulsów elektrycznych, które pobudzają mięsień sercowy do pracy i powodują skurcz komór serca. W konsekwencji krew jest tłoczona do naczyń i dalej wędruje po całym organizmie.

Palpitacje serca, a więc właśnie niewłaściwy rytm omawianych wcześniej skurczów serca, przyczyniają się do zaburzenia jego funkcjonowania. Wśród czynników wyzwalających tą sytuację znajdują się zarówno sytuacje fizjologiczne np. duży wysiłek fizyczny lub stres, jak i różne schorzenia.

Kołatanie serca – co to?

Kołatanie serca, inaczej nazywane palpitacjami serca, to uczucie zdecydowanie nieprzyjemne, które odczuwamy subiektywnie. O kołataniu serca możemy mówić, gdy dana osób odczuwa nadmiernie szybką pracę serca, jego zwiększoną siłę lub nieprawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Przyczyną takiego stanu jest zmiana częstotliwości, rytmu lub siły skurczu mięśnia sercowego. Jak podkreślają eksperci, objaw ten może wystąpić zarówno u osób zdrowych, jak i może być objawem choroby.

Kołatanie serca co to jest?

Choroby, w których występuje kołatanie serca

Tak, jak wcześniej wspomniano, palpitacje serca mogą być jednym z objawów choroby. Wśród podstawowych jednostek, w których wstępuje kołatanie serca wymieniamy:

 • chorobę niedokrwienną serca (ChNS);
 • arytmię serca (stan, w którym rytm skurczów serca jest nieregularny);
 • wady wrodzone i nabyte serca;
 • niewydolność serca.

Kołatanie serca może także współwystępować w obecności innych schorzeń na przykład:

 • podczas menopauzy;
 • przy współwystępującej nadczynności tarczycy (choroba Garvesa – Basedova);
 • przy nieprawidłowo leczonej niedoczynności tarczycy;
 • w zaburzeniach depresyjnych i nerwicowych;
 • w niedokrwistości;
 • podczas gorączki;
 • w astmie oskrzelowej.

Na częstość skurczów serca i jego rytm wpływają także elektrolity, wśród których najważniejsze są magnez, wapń, sód i potas. Wpływają one na skurcz mięśni i regularność pracy serca. Zaburzenie fizjologicznych (prawidłowych) poziomów tych elektrolitów wewnątrz organizmu zdarzają się niezwykle rzadko np. u maratończyków, ale mogą być przyczyną zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu. Ten stan również może przyczynić się do palpitacji serca, a jeśli trwa zbyt długo, może doprowadzić do śmierci.

Czytaj także: Produkty bogate w potas

Dla naszego serca również nie są obojętne przyjmowane substancje chemiczne. Na wystąpienie palpitacji może mieć wpływ:

 • spożycie etanolu;
 • przyjmowanie narkotyków (amfetaminy i kokainy);
 • palenie papierosów;
 • spożycie azotanów;
 • przyjęcie leków (adrenaliny, β-blokerów, glikozydów nasercowych).

Optima Cardio
Jednocześnie należy pamiętać, że palpitacje serca zdarzają się także u zdrowych osób na przykład:

 • podczas napadów paniki;
 • w sytuacjach stresowych;
 • w trakcie migreny;
 • w czasie ciąży;
 • gdy towarzyszy nam hipoglikemia, czyli obniżony poziom cukru we krwi.

Jak uspokoić kołatanie serca?

W przypadku występujących palpitacji serca trudno jest podać jedno właściwe zalecenie. Nasze postępowanie powinno wynikać z przyczyny kołatania serca, a tych jak już wspomnieliśmy, jest wiele. Wiemy, że z jednej strony palpitacje mogą wystąpić u osób zdrowych, to jednakże mogą być one objawem poważnej choroby. Z tego względu, eksperci zalecają każdorazową nieprawidłową pracę serca skonsultować z lekarzem prowadzącym, a w sytuacji odczuwania silnego bólu, nudności lub nagłego narastania objawów wskazane będzie również wezwanie karetki albo szybkie udanie się do szpitala.

Jak uspokoić kołatanie serca?

Zgodnie z zaleceniami, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem prowadzącym np. lekarzem rodzinnym. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony dokładny wywiad, a także otrzymamy skierowania na podstawowe badania takie jak:

 • elektrokardiogram;
 • badanie poziomu ciśnienia tętniczego;
 • badanie poziomu elektrolitów;
 • wybrane badania hormonalne np. poziomu hormonów tarczycy.

Realizacja wyżej wymienionych zaleceń pozwoli na wstępną ocenę, wdrożenie leczenia (jeśli jest konieczne) lub skierowanie do specjalisty w celu bardziej szczegółowej diagnostyki.

Czytaj także: Echokardiografia – na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować?

Wywiad z lekarzem, czyli na co zwrócić uwagę i o czym warto powiedzieć?

Tak jak wcześniej wspomniano, podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Oznacza to, że musimy się zastanowić i przyjrzeć naszemu organizmowi na tyle dokładnie, aby móc określić czy np. palpitacje serca zdarzają się często, a może był to pierwszy raz? Jakimi objawami się charakteryzowały i w jakich okolicznościach doszło do ich odczuwania? Powinniśmy także być w stanie określić czy kołatanie serca rozpoczyna się nagle i samo ustępuje, czy narasta powoli i jest odczuwane przez dłuższy czas. Niezwykle pomocne będzie także wskazanie, gdzie najbardziej odczuwamy lokalizację tych nieprzyjemnych objawów. Czy ograniczają się one wyłącznie do mostka, a może promieniują do jakiejś części ciała np. szyi lub barku?

Kołatanie serca - co robić?

Niewątpliwie nasze serce każdego dnia wykonuje ogromną pracę. Zachodni styl życia, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej dodatkowo utrudniają jego pracę. Zatem, wiedząc, jak możemy mu pomóc, zadbajmy o to już dzisiaj. Pamiętajmy o zdrowej diecie, która zmniejszy ryzyko miażdżycy i ułatwi przepływ krwi, starajmy się być aktywni, aby pobudzić krążenie. Nie zapominajmy także o regularnych badaniach i uważnie obserwujmy siebie, a w sytuacjach, które nas niepokoją, nie bójmy się prosić o pomoc! W końcu serce mamy tylko jedno.