Lipidogram – jak przygotować się do badania i interpretować wyniki?

Lipidogram - jak przygotować się do badania i interpretować wyniki?

Choroby serca i naczyń, a w tym miażdżyca czy dyslipidemie rozwijają się podstępnie przez całe życie. Są to choroby przewlekłe, które zazwyczaj przez długi czas nie dają żadnych symptomów klinicznych.

Miażdżyca nie boli, wysokie stężenie cholesterolu również nie boli, dlatego też należy pamiętać o badaniach profilaktycznych.

Dlaczego warto wykonywać badania kontrolne?

Choroby układu krążenia są główną przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Ściśle związane są ze stylem życia, czyli przede wszystkim nieracjonalnym sposobem żywienia, paleniem tytoniu, niską aktywnością fizyczną czy wszechobecnym stresem. Światowa Organizacja Zdrowia, podkreśla, że chorobom serca i naczyń można skutecznie zapobiegać modyfikując styl życia. Prewencja jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom. Dlatego też warto kontrolować swoje zdrowie.

Co oznacza lipidogram?

Lipidogram, to badania laboratoryjne dotyczące oznaczenia stężenia lipidów takich jak: cholesterol całkowity (TC, Total-Ch), triglicerydy (TG), HDL-cholesterol (HDL-C, „dobry cholesterol”) oraz LDL-cholesterol (LDL-C, „zły cholesterol”), zazwyczaj wyliczany z tzw. formuły Friedewalda na podstawie pozostałych parametrów. Poniżej przedstawiono prawidłowe wartości stężenia lipidów we krwi osób dorosłych.

Wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów, a niskie „dobrego” cholesterolu HDL wskazują na dyslipidemię, czyli zaburzenia lipidowe. Swoje wyniki badań zawsze skonsultuj z lekarzem. Wspólnie ustalicie strategię leczenia. Pamiętaj, że podstawą leczenia zaburzeń lipidowych jest terapeutyczny styl życia, czyli prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Przyjmowanie leków nie zawsze jest konieczne.

Czytaj więcej w artykule: Lipidogram – badanie poziomu cholesterolu i jak interpretować wyniki?

Badania na czczo czy nie?

Zawsze, jeśli jest to możliwe badania należy wykonywać na czczo, po 12 godzinach od ostatniego posiłku. Zasada ta dotyczy szczególnie pomiaru stężenia triglicerydów (które służą również do wyliczenia LDL-C). Cholesterol całkowity oraz frakcji HDL mogą być badane w próbkach pobranych nie na czczo.

Jak często należy wykonywać badania kontrolne?

Zapobieganie chorobom serca i naczyń to działania na całe życie. Badania powinny być wykonywane systematycznie, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia. Zaleca się, aby badania przesiewowe lipidogramu były wykonywane co roku u mężczyzn od 40 roku życia oraz kobiet od 50 roku życia (lub po menopauzie). Badania z większą częstotliwością powinny wykonywać osoby z grupy ryzyka, np. osoby palące tytoń, z otyłością, z cukrzycą typu 2 czy z obciążeniem rodzinnym.

Czytaj koniecznie: Czy warto badać cholesterol u dziecka?

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.