Normy cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów

Normy cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów

Profil lipidowy (lipidogram) określa poziom frakcji LDL, HDL i trójglicerydów we krwi. Na podstawie tego badania możemy stwierdzić, czy poziom cholesterolu w naszym organizmie mieści się w normie przyjętej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Tyle tylko, że owe normy nie są uniwersalne – zależą jeszcze od płci i ogólnego stanu zdrowia.

Cholesterol LDL – normy

Stężenie „złego” cholesterolu, nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Młody człowiek, cieszący się bardzo dobrym zdrowiem, może sobie pozwolić na wynik sięgający maksymalnie 130 mg/dl, ale lepiej nie korzystać z tej furtki i starać się utrzymać jego poziom w granicach 100 mg/dl. W przypadku grup wysokiego ryzyka, czyli między innymi u osób po zawale albo chorujących na cukrzycę, normy są jeszcze bardziej restrykcyjne: stężenie cholesterolu LDL we krwi nie może przekraczać 70–75 mg/dl.

Tabela wyników

Poziom cholesterolu LDL (zły cholesterol)Wyniki
Poniżej 100 mg/dl (2,6 mmol/l)Norma
100 – 129 mg/dl (2,63 mmol/l)Powyżej normy (Podwyższony)
130 – 159 mg/dl (3,36 – 4.13 mmol/l)Dopuszczalny
160 – 189 mg/dl (4,14 – 4,90 mmol/l)Wysoki
powyżej 190 mg/dl (> 4,91 mmol/l)Bardzo wysoki

Polecamy również do czytania: Prawidłowe poziomy cholesterolu: czy mieszczę się w normie?

Norma cholesterolu HDL

W przypadku „dobrego” cholesterolu podawana norma odpowiada stężeniu minimalnemu. Im jest go więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia, bo organizm łatwiej pozbywa się niechcianych złogów w naczyniach krwionośnych. Absolutne minimum dla kobiet to 45 mg/dl, mężczyznom wystarczy 35 mg/dl. Są to jednak wartości na granicy ryzyka i w naszym interesie jest dążenie do tego, by jego poziom cholesterolu HDL sięgał przynajmniej 60 mg/dl – przy niższych wartościach układ krążenia nie jest dostatecznie mocno chroniony.

Tabela wyników

Poziom cholesterolu HDL (dobry cholesterol)Wyniki
Mężczyźni – poniżej 40mg/dl

Kobiety – poniżej 50mg/dl

Niski
60 mg/dlWysoki poziom

Dodatkowo polecamy co czytania: Jak zwiększyć poziom cholesterolu HDL?

Norma trójglicerydów

Trójglicerydy to kolejna z frakcji lipidów i ważny dostawca energii do organizmu. Z tymi dostawami nie można przesadzać w żadną stronę: ich nadmiar zwiększa ryzyko chorób serca, a niedobór może doprowadzić do osłabienia organizmu. Norma dla kobiet to 35–135 mg/dl (0,40–1,54 mmol/l), dla mężczyzn – 40–160 mg/dl (0,45–1,82 mmol/l). U dzieci poziom trójglicerydów nie powinien przekraczać 100 mg/dl (1,13 mmol/l).

Tabela wyników

Poziom trójglirecydów (triglicerydy)Wyniki
Poniżej 150mg/dl (1,69 mmol/l)Norma
150 – 199 mg/dl (1,69 – 2,25 mmol/l)Dopuszczalny
200 – 499 mg/dl (2,26 – 5,63 mmol/l)Wysoki
Powyżej 500 mg/dl (5,64 mmol/l)Bardzo wysoki

Czytaj także: Cholesterol a trójglicerydy

Jak utrzymać normę?

Nawet jeżeli Twój profil lipidowy mieści się w normie, musisz mieć świadomość, że w każdej chwili może się to zmienić. Chorzy, którym lekarz zalecił dietę obniżającą cholesterol, też nie mogą przy pierwszych dobrych wynikach od razu spocząć na laurach. Bez odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej trudno będzie utrzymać właściwy poziom LDL, HDL i trójglicerydów we krwi, o czym szczególnie powinny pamiętać osoby zagrożone chorobami układu krążenia.

Należy pamiętać, że wyniki badań profilu lipidowego powinny zostać przedłożone lekarzowi i z nim omówione – dla prawidłowej interpretacji wyników i ustalenia odpowiednich działań profilaktycznych lub podjęcia prawidłowej terapii.

Optima Cardio