Normy cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów

Normy cholesterolu HDL, LDL i trójglicerydów

 

Profil lipidowy (lipidogram) określa poziom frakcji LDL, HDL i trójglicerydów we krwi. Na podstawie tego badania możemy stwierdzić, czy poziom cholesterolu w naszym organizmie mieści się w normie przyjętej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Tyle tylko, że owe normy nie są uniwersalne – zależą jeszcze od płci i ogólnego stanu zdrowia.

 

Norma LDL

Stężenie „złego” cholesterolu, nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Młody człowiek, cieszący się bardzo dobrym zdrowiem, może sobie pozwolić na wynik sięgający maksymalnie 130 mg/dl, ale lepiej nie korzystać z tej furtki i starać się utrzymać jego poziom w granicach 100 mg/dl. W przypadku grup wysokiego ryzyka, czyli między innymi u osób po zawale albo chorujących na cukrzycę, normy są jeszcze bardziej restrykcyjne: stężenie LDL we krwi nie może przekraczać 70–75 mg/dl.

Norma HDL

W przypadku „dobrego” cholesterolu podawana norma odpowiada stężeniu minimalnemu. Im jest go więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia, bo organizm łatwiej pozbywa się niechcianych złogów w naczyniach krwionośnych. Absolutne minimum dla kobiet to 45 mg/dl, mężczyznom wystarczy 35 mg/dl. Są to jednak wartości na granicy ryzyka i w naszym interesie jest dążenie do tego, by jego poziom  sięgał przynajmniej 60 mg/dl – przy niższych wartościach układ krążenia nie jest dostatecznie mocno chroniony.

Norma trójglicerydów

Trójglicerydy to kolejna z frakcji lipidów i ważny dostawca energii do organizmu. Z tymi dostawami nie można przesadzać w żadną stronę: ich nadmiar zwiększa ryzyko chorób serca, a niedobór może doprowadzić do osłabienia organizmu. Norma dla kobiet to 35–135 mg/dl (0,40–1,54 mmol/l), dla mężczyzn – 40–160 mg/dl (0,45–1,82 mmol/l). U dzieci poziom trójglicerydów nie powinien przekraczać 100 mg/dl (1,13 mmol/l).

Jak utrzymać normę?

Nawet jeżeli Twój profil lipidowy mieści się w normie, musisz mieć świadomość, że w każdej chwili może się to zmienić. Chorzy, którym lekarz zalecił dietę obniżającą cholesterol, też nie mogą przy pierwszych dobrych wynikach od razu spocząć na laurach. Bez odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej trudno będzie utrzymać właściwy poziom LDL, HDL i trójglicerydów we krwi, o czym szczególnie powinny pamiętać osoby zagrożone chorobami układu krążenia.

Należy pamiętać, że wyniki badań profilu lipidowego powinny zostać przedłożone lekarzowi i z nim omówione – dla prawidłowej interpretacji wyników i ustalenia odpowiednich działań profilaktycznych lub podjęcia prawidłowej terapii.

Optima Cardio