Podwyższony cholesterol a choroby serca

Podwyższony cholesterol a choroby serca

Choroby serca zaliczane są do najpoważniejszych chronicznych chorób niezakaźnych XXI wieku. Skąd się biorą? Głównie z palenia papierosów, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz podwyższonego cholesterolu.

Skąd bierze się choroba wieńcowa?

Choroba niedokrwienna serca (inaczej: choroba wieńcowa) może prowadzić do zawału serca, a nawet nagłego zgonu. Charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem serca, które wynika ze znaczącego zwężenia tętnic wieńcowych, dostarczających krew (a wraz z nią tlen i związki energetyczne) do mięśnia sercowego.

W większości przypadków bezpośrednią przyczyną choroby wieńcowej są zmiany miażdżycowe. W naczyniach wieńcowych i innych tętnicach tworzą się blaszki miażdżycowe, które zwężają średnicę naczyń krwionośnych. Im większe zwężenie tętnic, tym bardziej praca układu krążenia staje się upośledzona. Niedotlenione serce najpierw dokucza przy dużym wysiłku, z czasem bóle dławicowe zaczynają występować przy zwykłych czynnościach (np. porannym wstawaniu z łóżka).

Choroba wieńcowa to najczęstsza przyczyna zgonów w krajach rozwiniętych. Częstość jej występowania rośnie z wiekiem, na serce częściej chorują mężczyźni (szczególnie w przedziale wiekowym 40–55 lat).

Czytaj koniecznie: Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu LDL we krwi

Za choroby serca można winić cholesterol

Choroba wieńcowa ma w większości przypadków podłoże miażdżycowe. Blaszki miażdżycowe powstają ze złogów cholesterolowych, a ich przyczyną jest brak aktywności fizycznej, nałóg nikotynowy oraz niewłaściwa dieta: bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcze trans. Blaszki miażdżycowe spowalniają przepływ krwi, ale to nie wszystko: również pękają, a w miejscu pęknięcia powstaje skrzeplina, która albo całkowicie zatyka światło naczynia, albo odrywa się od ścianki tętnicy i płynie do serca. Skutki pęknięcia blaszki miażdżycowej bywają tragiczne. Zamknięcie światła tętnicy wieńcowej powoduje zawał serca albo migotanie komór, skrzeplina może też zablokować światło naczyń prowadzących do mózgu, czego konsekwencją jest udar.
Optima Cardio

Czy można pozbyć się blaszek miażdżycowych?

Leczenie choroby wieńcowej opiera się na działaniach mających na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Oto podstawowe metody hamujące progresję zmian miażdżycowych, obniżające cholesterol: dieta niskocholesterolowaaktywny tryb życia oraz rzucenie palenia papierosów i ograniczenie alkoholu. To samo zaleca się w profilaktyce chorób serca. W utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi pomaga także regularna aktywność fizyczna (wystarczą codzienne spacery na świeżym powietrzu, jeśli stan zdrowia nie pozwala na intensywniejsze uprawianie sportu), zbilansowana, zdrowa dieta, złożona z warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb morskich, tłuszczów roślinnych, np. oliwy z oliwek i margaryn kubkowych, szczególnie tych wzbogaconych w sterole roślinne, które, jak dowiedziono w badaniach klinicznych, wspierają walkę z wysokim poziomem cholesterolu.

Polecamy również do czytania: Wysoki poziom złego cholesterolu – do czego może doprowadzić?

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.