Podwyższony cholesterol w ciąży – czym grozi?

Podwyższony cholesterol w ciąży – czym grozi?

 

O tym, że styl życia w dużej mierze wpływa zarówno na możliwość zajścia w ciążę, jak również na zdrowie dziecka, wie z całą pewnością każda przyszła mama. Nie bez znaczenia będzie więc odpowiedni poziom mikro i makroelementów we krwi kobiety, ale również stężenie cholesterolu.

 

Warto wiedzieć, że niekontrolowana hipercholesterolemia wywiera spory wpływ na przebieg ciąży i może przynosić negatywne skutki w późniejszym życiu dziecka.

Przygotowanie do ciąży

Ustanowienie odpowiedniej diety jeszcze przed zapłodnieniem powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Wiele kobiet bowiem w pierwszym odruchu stara się wyeliminować z jadłospisu nadmiar węglowodanów, ale również tłuszczów. Jest to duży błąd, ponieważ zawarty w tłuszczu cholesterol jest prekursorem hormonów sterydowych, a więc hormonów płciowych: męskich i żeńskich. Ich niski poziom może znacznie utrudniać zajście w ciążę.

Warto jednak uważać

Jasne jest, że całkowite wyeliminowanie cholesterolu z diety w trakcie ciąży, przyniesie negatywne skutki. Każdy kij jednak ma dwa końce – hipercholesterolemia, czyli wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi przyszłej mamy, kilkukrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się tej samej sytuacji u dziecka w życiu dorosłym.

Dane te pochodzą bowiem z szeroko zakrojonego programu badawczego Framingham Heart Study (FHS), który prowadzony jest w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku. W badaniach tych uczestniczyło blisko 5000 osób w wieku od 30 do 62 lat, które nigdy wcześniej nie miały problemów z układem sercowo-naczyniowym. Do kolejnego etapu eksperymentu zaangażowano dzieci i wnuki pierwotnie przebadanych, a otrzymane wyniki jasno potwierdziły korelację między podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi u matek i ich dzieci. [1]

Wysoki cholesterol – w ciąży to naturalne, ale…

Wysoki poziom cholesterolu u kobiet w ciąży obserwuje się dość powszechnie. W wielu przypadkach warto tylko zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę, nie należy się tym jednak zbytnio martwić.

Cholesterol jest bowiem źródłem syntezy wielu ważnych w ciąży hormonów, które odpowiadają za prawidłowy rozwój łożyska i płodu.

Jeśli jednak hipercholesterolemia przyjmuje niepokojąco wysokie wartości, to taki stan może wiązać się już z pewnym zagrożeniem dla dziecka. Wówczas zwiększa się bowiem ryzyko przedwczesnego porodu.

Poziom cholesterolu w ciąży warto kontrolować

Jak więc widzimy, ryzyko zakłócenia prawidłowego przebiegu ciąży może wiązać się zarówno z niskim, jak również z wysokim poziomem cholesterolu we krwi kobiety. Warto więc, aby przyszła mama nauczyła się kontrolować jego stężenie, poddając się regularnym badaniom, a także stosując odpowiednią, zdrową dietę. Ograniczenie spożycia mięsa i tłuszczów zwierzęcych na rzecz warzyw i owoców (sterole roślinne), produktów pełnoziarnistych (błonnik) i tłustych ryb morskich (kwasy tłuszczowe omega 3 i 6),  z pewnością przyniesie pożądane rezultaty.

 

1. http://www.heartandstroke.com/site/apps/nlnet/content2.aspx?c=ikIQLcMWJtE&b=8846639&ct=13369729&printmode=1