Podwyższony poziom złego cholesterolu to choroba cywilizacyjna

Podwyższony poziom złego cholesterolu to choroba cywilizacyjna

Dzięki zmianom cywilizacyjnym żyjemy coraz dłużej, wygodniej, ale niekoniecznie zdrowiej. Problem z podwyższonym „złym” cholesterolem, z którym boryka się coraz więcej ludzi, to kolejny negatywny skutek współczesnego trybu życia – wysoko przetworzonego jedzenia, używek, nadmiernego stresu i braku ruchu.

Choroba XXI wieku

Mianem chronicznej choroby niezakaźnej (niegdyś: choroby cywilizacyjnej) określa się schorzenia występujące globalnie, do których rozprzestrzenienia przyczynił się postęp cywilizacyjny. Choroby sercowo-naczyniowe zaliczają się właśnie do tej grupy, obok m.in. cukrzycy, nowotworów, otyłości, chorób przewodu pokarmowego, AIDS – tego typu schorzenia odpowiadają za blisko 80% zgonów, generują wysokie koszty społeczne, pogarszają jakość życia pacjentów i prowadzą do przedwczesnej śmierci bardzo wielu osób.

Co wspólnego z tą grupą ma cholesterol? Otóż bierze on czynny udział w rozwoju takich chorób jak miażdżyca czy choroba wieńcowa, a choroby układu krążenia według badania NATPOL 2011 to główna przyczyna śmierci wśród Polaków poniżej 65. roku życia, co stanowi 45% wszystkich zgonów.

Czytaj koniecznie: Wysoki cholesterol – rodzinny problem

Groźna nieświadomość

Podwyższony poziom „złego” cholesterolu to hipercholesterolemia, czyli zaburzenie gospodarki lipidowej. Jest bardzo groźna dla zdrowia, ponieważ przyspiesza rozwój miażdżycy, a ta z kolei prowadzi do udarów mózgu, zawałów serca, niedokrwienia kończyn dolnych.

Jak pokazuje badanie NATPOL 2011 (ogólnopolska analiza stanu zdrowia osób w naszym kraju), ponad połowa dorosłych Polaków ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu całkowitego we krwi, a co gorsza, większość nawet o tym nie wie.

Wprawdzie umieralność wskutek chorób układu krążenia maleje, ale wciąż zbyt mało uwagi poświęcamy profilaktyce. A walka z podwyższonym „złym” cholesterolem (LDL) wcale nie jest trudna – zazwyczaj wystarczy zdrowa dieta (dużo warzyw, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby), codzienna dawka ruchu, odstawienie papierosów i ograniczenie alkoholu.
Optima Omega 3

Czynnik zapalny

Z chronicznymi chorobami niezakaźnymi jest jeszcze ten problem: często prowadzą do kolejnych schorzeń. Zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do chorób serca i zawału albo udaru. Jeśli do tego dochodzi jeszcze nadciśnienie, stan zdrowia pogarsza się bardzo szybko, co może się zakończyć kalectwem bądź przedwczesną śmiercią. W przypadku podwyższonego cholesterolu kluczowe znaczenie ma świadomość zagrożeń zdrowotnych i upowszechnianie zdrowego trybu życia – profilaktyka jest zawsze tańsza i mniej kłopotliwa.

Dodatkowo polecamy do czytania: Wysoki poziom złego cholesterolu – do czego może doprowadzić?

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.