Wartości cholesterolu u zdrowego człowieka

Wartości cholesterolu u zdrowego człowieka

Cholesterol nie jest zły z natury, jego obecność warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale ważny jest jego poziom, ponieważ jego frakcja LDL w nadmiarze szkodzi. Tylko jaka jest ta prawidłowa wartość cholesterolu? I jak sprawić, by nie doszło do jej przekroczenia?

Cholesterol – wróg czy przyjaciel?

Wiele osób wciąż jest przekonanych, że cholesterol to coś z gruntu złego. Nic bardziej mylnego. Skoro cholesterol obecny jest w organizmach ludzi i zwierząt, to znaczy, że do czegoś jest nam potrzebny. Najwięcej cholesterolu jest w układzie nerwowym, a dokładniej w osłonce lipidowo-białkowej komórek nerwowych, która zapewnia sprawną pracę systemu nerwowego. Niedobory cholesterolu prowadzą do zaburzeń w produkcji hormonów i kwasów żółciowych oraz nieprawidłowości w wytwarzaniu witaminy D.

Cholesterol występuje w naszej krwi pod postacią lipoprotein: HDL i LDL. Cząsteczki HDL to pewnego rodzaju wartownicy układu krążenia: wyszukują zbędne lipoproteiny LDL i odprowadzają je do wątroby z celu ich rozłożenia. Ale czasami stężenie cząsteczek LDL jest zbyt duże, by dało się je usunąć. I wtedy poważnie grozi nam zachorowanie na choroby układu krążenia.

Czytaj także: Zbyt wysoki poziom cholesterolu – co dalej?

Prawidłowe wartości cholesterolu

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, przyjmując rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rekomenduje następujące normy stężenia cholesterolu we krwi.

Cholesterol całkowity < 190 mg/dl
Cholesterol LDL < 115 mg/dl
Cholesterol HDL

mężczyźni

kobiety

 

≥40 mg/dl

≥45 mg/dl

Trójglicerydy ≤150 mg/dl

Maksymalne stężenie cholesterolu całkowitego we krwi to 190 mg/dl. Przekroczenie tego poziomu wymaga przejścia na specjalną dietę, w poważniejszych wypadkach konieczne będzie podjęcie leczenia. Zły cholesterol LDL u zdrowego człowieka wynosi góra 115 mg/dl; u ludzi młodych, niezagrożonych chorobami układu krążenia, dopuszczalny jest poziom do 130 mg/dl, ale im jest go mniej, tym lepiej dla zdrowia. Poziom dobrego cholesterolu HDL powinien wynosić przynajmniej 40 mg/dl w przypadku mężczyzn i 45 mg/dl w przypadku kobiet. Najlepiej, jeśli jego stężenie sięga ponad 60 mg/dl.

Dzisiaj wiadomo, że duża zawartość HDL we krwi to doskonała ochrona przed miażdżycą i niższe ryzyko zawału. Utrzymanie takich wyników może wydłużyć nasze życie o kilka lat, co potwierdzają badania kliniczne przeprowadzane przez lekarzy na całym świecie.

Jak walczyć z nadmiarem „złego” cholesterolu?

Zapobieganie zawsze jest lepsze niż leczenie. To najskuteczniejsza ochrona przed chorobami serca w przyszłości. Warto pamiętać, że młody wiek nie chroni przed nadmiarem cholesterolu. Owszem, z biegiem lat rośnie ryzyko zachorowania, jednak już za młodu warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki.

Główna przyczyna hipercholesterolemii to niezdrowy tryb życia: papierosy, stres, tłuste jedzenie, brak ruchu, nadmiar alkoholu. Organizm nie zapomina i jeśli w młodym wieku nie będziemy o niego dbać, może się odwdzięczyć nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz koniecznością dożywotniego przyjmowania leków. Właściwy poziom cholesterolu pomogą utrzymać zdrowa dieta i regularnie uprawiany sport.

Dodatkowo polecamy do czytania: Jak obniżyć cholesterol bez leków
Optima Cardio

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.