Wartości cholesterolu u zdrowego człowieka

Wartości cholesterolu u zdrowego człowieka

 

Cholesterol nie jest zły z natury, jego obecność warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale ważny jest jego poziom, ponieważ jego frakcja LDL w nadmiarze szkodzi. Tylko jaka jest ta prawidłowa wartość cholesterolu? I jak sprawić, by nie doszło do jej przekroczenia?

 

Wróg czy przyjaciel?

Wiele osób wciąż jest przekonanych, że cholesterol to coś z gruntu złego. Nic bardziej mylnego. Skoro cholesterol obecny jest w organizmach ludzi i zwierząt, to znaczy, że do czegoś jest nam potrzebny. Najwięcej cholesterolu jest w układzie nerwowym, a dokładniej w osłonce lipidowo-białkowej komórek nerwowych, która zapewnia sprawną pracę systemu nerwowego. Niedobory cholesterolu prowadzą do zaburzeń w produkcji hormonów i kwasów żółciowych oraz nieprawidłowości w wytwarzaniu witaminy D.

Cholesterol występuje w naszej krwi pod postacią lipoprotein: HDL i LDL. Cząsteczki HDL to pewnego rodzaju wartownicy układu krążenia: wyszukują zbędne lipoproteiny LDL i odprowadzają je do wątroby z celu ich rozłożenia. Ale czasami stężenie cząsteczek LDL jest zbyt duże, by dało się je usunąć. I wtedy poważnie grozi nam zachorowanie na choroby układu krążenia.

Bezpieczny poziom

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, przyjmując rekomendacje Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rekomenduje następujące normy stężenia cholesterolu we krwi.

Cholesterol całkowity
Cholesterol LDL
Cholesterol HDL

mężczyźni

kobiety

 

≥40 mg/dl

≥45 mg/dl

Trójglicerydy ≤150 mg/dl

Maksymalne stężenie cholesterolu całkowitego we krwi to 190 mg/dl. Przekroczenie tego poziomu wymaga przejścia na specjalną dietę, w poważniejszych wypadkach konieczne będzie podjęcie leczenia. „Zły” cholesterol (LDL) u zdrowego człowieka wynosi góra 115 mg/dl; u ludzi młodych, niezagrożonych chorobami układu krążenia, dopuszczalny jest poziom do 130 mg/dl, ale im jest go mniej, tym lepiej dla zdrowia. Poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) powinien wynosić przynajmniej 40 mg/dl w przypadku mężczyzn i 45 mg/dl w przypadku kobiet. Najlepiej, jeśli jego stężenie sięga ponad 60 mg/dl.

Dzisiaj wiadomo, że duża zawartość HDL we krwi to doskonała ochrona przed miażdżycą i niższe ryzyko zawału. Utrzymanie takich wyników może wydłużyć nasze życie o kilka lat, co potwierdzają badania kliniczne przeprowadzane przez lekarzy na całym świecie.

Jak walczyć z nadmiarem „złego” cholesterolu?

Zapobieganie zawsze jest lepsze niż leczenie. To najskuteczniejsza ochrona przed chorobami serca w przyszłości. Warto pamiętać, że młody wiek nie chroni przed nadmiarem cholesterolu. Owszem, z biegiem lat rośnie ryzyko zachorowania, jednak już za młodu warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki. Główna przyczyna hipercholesterolemii to niezdrowy tryb życia: papierosy, stres, tłuste jedzenie, brak ruchu, nadmiar alkoholu. Organizm nie zapomina i jeśli w młodym wieku nie będziemy o niego dbać, może się odwdzięczyć nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz koniecznością dożywotniego przyjmowania leków. Właściwy poziom cholesterolu pomogą utrzymać zdrowa dieta i regularnie uprawiany sport.