Wysoki poziom „złego” cholesterolu – do czego może doprowadzić?

Wysoki poziom „złego” cholesterolu – do czego może doprowadzić?

 

Wysoki cholesterol jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia, w szczególności dla serca. Choroby wywołane przez wysokie stężenie cholesterolu frakcji LDL, czyli „złego” cholesterolu, to nie są drobne dolegliwości, a ciężkie schorzenia.

 

Miażdżyca

Wysoki poziom cholesterolu i miażdżyca to często spotykana para. W dużym uproszczeniu, miażdżyca to choroba naczyń krwionośnych – dochodzi do zwężenia światła naczynia oraz miejscowego stanu zapalnego. Nadmiar złego cholesterolu odkłada się w tętnicach, wapnieje i przekształca w blaszki miażdżycowe.

Pierwsze objawy choroby zauważamy dopiero wtedy, gdy złogi cholesterolowe są już bardzo grube i znacznie zmniejszają średnicę tętnic, co utrudnia przepływ krwi. Serce, mimo tych trudności, stara się dostarczać organizmowi odpowiednie dawki wartościowej krwi. Musi jednak pracować na zwiększonych obrotach, z czasem jednak nawet to nie przynosi pożądanego skutku. Przykładem tego, jak bardzo proces chorobowy może uszkadzać poszczególne części ciała, jest miażdżyca naczyń kończyn dolnych.

Choroba wieńcowa

Nadmiar cholesterolu frakcji LDL zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, np. choroby niedokrwiennej serca, która w znacznej ilości przypadków ma podłoże miażdżycowe. Znaczące zwężenie światła tętnic (o około 50–80%) wpływa m.in. na serce i powoduje niedokrwienie mięśnia sercowego, dając objawy bólu w klatce piersiowej. Co gorsza, blaszka miażdżycowa może pęknąć, a w miejscu pęknięcia utworzy się skrzeplina, groźny materiał zatorowy. Płynąc w nurcie pompowanej krwi, może całkowicie zablokować światło naczynia wieńcowego. Dochodzi wtedy do zawału serca, którego powikłania mogą zakończyć się śmiercią.

Prawie wszystkie przypadki nagłej śmierci sercowej są spowodowane zmianami miażdżycowymi. W początkowych stadiach obecność choroby wieńcowej sygnalizowana jest przez nagły ból w klatce piersiowej, pojawiający się przy podejmowaniu wysiłku fizycznego. Niestety w większości przypadków choroba niedokrwienna serca nie daje żadnych objawów i pacjent w ogóle nie jest świadomy zagrożenia zawałem serca.

Udar mózgu

Zmiany te mają wpływ nie tylko serce, lecz także na mózg. Skrzep, który powstaje po pęknięciu blaszki miażdżycowej, może przemieścić się do naczynia mózgowego, powodując zatkanie tętnicy i utratę jej drożności. Mózg zostaje gwałtownie pozbawiony dopływu krwi – mówimy wtedy o udarze niedokrwiennym. Udar nie musi się zakończyć śmiercią, ale i tak konsekwencje są bardzo poważne – zalicza się do nich m.in. niedowład albo paraliż połowy ciała, zaburzenia świadomości, zaburzenia funkcji mowy, amnezję, utratę wzroku.