Zdrowy styl życia obniża ryzyko wysokiego stężenia cholesterolu

Zdrowy styl życia obniża ryzyko wysokiego stężenia cholesterolu

Ponad połowa Polaków zmaga się z wysokim stężeniem cholesterolu. Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Czy wiesz, że wprowadzenie kilku modyfikacji do swoich codziennych aktywności może Ci w tym pomóc? Nie czekaj, im wcześniej wprowadzisz zmiany, tym szybciej zobaczysz efekty!

Nie stresuj i nie gniewaj się

Dużo pracujesz w stresującym środowisku? Masz ciągle napięty harmonogram? Zrób sobie przerwę, bo stres może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Związek między chorobami serca i naczyń a stresem związanym z obowiązkami zawodowymi obserwuje się wyraźniej u mężczyzn. Natomiast konflikty i kryzysy występujące w życiu rodzinnym to czynnik ryzyka chorób układu krążenia szczególnie widoczny u kobiet.

Interesującym jest również fakt, że częste uczucie gniewu, wściekłości oraz wrogości także zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Co więcej szczególnie niekorzystne dla zdrowego serca jest tłumienie w sobie negatywnych emocji. Dlatego też staraj się unikać negatywnych emocji i nie zapominaj o codziennym uśmiechu.

Czytaj także: Stres a choroby serca

Rzuć palenie

Palenie tytoniu przyczyniać się może nie tylko do powstawania miażdżycy i niekorzystnego profilu lipidowego krwi, ale także do wielu innych chorób. Masz trudności z rzuceniem nałogu? Na początek spróbuj zmniejszyć ilość wypalanych papierosów. Całkowita rezygnacja z papierosów jest równoznaczna z obniżeniem ryzyka chorób serca i naczyń, a przede wszystkim ze zwiększeniem „dobrego” cholesterolu HDL.
Optima Cardio

Gotuj z sercem i dla serca

Zdrowe serce potrzebuje zdrowej diety. Dlatego też zwracaj większą uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Unikaj produktów tłustych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i typu trans. Czytaj etykiety produktów, rezygnuj z tych, które zawierają w składzie częściowo utwardzone tłuszcze roślinne – są one źródłem trans kwasów tłuszczowych podnoszących poziom cholesterolu.

W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa i owoce. Węglowodany, które dodają energii odnajdziesz w grubych kaszach, brązowym ryżu czy pełnoziarnistym pieczywie i płatkach zbożowych. Spośród mięs wybieraj chude gatunki, takie jak np. drób czy indyk.

Nie zapominaj o co najmniej 2 porcjach ryb w tygodniu (w tym 1 porcja tłustych ryb morskich). Spróbuj także włączyć do menu żywność funkcjonalną zawierającą sterole lub stanole roślinne. Są to naturalne związki, które pomagają obniżać wysoki cholesterol.

Polecamy dodatkowo do czytania: Jak różne kuchnie świata dbają o serce?

Hartuj serce

Brak codziennej aktywności fizycznej jest jednym z głównych czynników ryzyka wysokiego stężenia cholesterolu. Jest to bardzo ważny element stylu życia, który hartuje nasze serce, poza tym poprawia wydolność fizyczną organizmu, działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz chroni przed nadciśnieniem tętniczym.

Ile czasu należy poświecić na ćwiczenia, by wydłużyć życie? Tylko 2,5 do 5 godzin tygodniowo. Oczywiście im więcej czasu poświęcamy na sport, tym więcej zyskamy korzyści. Warto również podkreślić fakt, że efektywnie działają także ćwiczenia krótkotrwałe, co najmniej 10 minutowe, rozłożone w ciągu całego dnia. Ich pozytywne efekty sumują się, także nie zwlekaj i zacznij ćwiczyć już od dziś!

Artykuł konsultowany przez mgr Jadwigę Przybyłowską

Mgr Jadwiga Przybyłowska, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka  na  SGGW w Warszawie, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Przez kilkanaście zdobywała doświadczenie zawodowe jako Ekspert ds. Żywienia i Komunikacji  Prozdrowotnej, koordynując i tworząc projekty nagłaśniające w mediach i środowiskach opiniotwórczych  zdrowy styl życia i odżywiania.  Przez ostatnich siedem lat współpracuje z Oxford Biomedical Technologies z US laboratorium ISO-LAB w Warszawie.